Místo, kde najdete hřebčín, mlékárnu a krásné prostředí.

info@lebedovskymlyn.cz +420 608 545 606

Děti z Montessori ZŠ Oskol na farmě v Lebedově

admin

Děti z Montessori ZŠ Oskol na farmě v Lebedově

Jak to všechno začalo? Na Základní škole Oskol fungují od roku 2015 třídy s prvky Montessori. Důležitou součástí Montessori je poznat život v jeho reálné podobě a nejbližší možností pro děti je poznat, zažít a naučit se životu na farmě. Poznáním života zvířat a rostlin, jejich užitečnosti, toho, jak je náročné se o ně starat, aby byla zvířata spokojená a rostliny rostly a pak nám daly to, co z nich můžeme pro náš život využít, se děti nejvíce naučí. Děti dostanou odpovědi na své otázky Proč? Nač? Jak? a mohou prakticky využít své vědomosti ze školy. V roce 2018 nazrál čas podívat se po okolí, zda je v okolí malá rodinná farma, která by byla ochotná s námi spolupracovat. A tak se naše Montessori cesta dostala až do Lebedovského mlýna. Lebedovský mlýn je od města docela blízko a je doslova na malebném místě, které splňovalo náš Montessori sen. Paní Janě se náš nápad velmi líbil a její odvaha a odhodlání pustit na svou farmu děti byla opravdu velká. A tak to vše začalo….Od té doby zde každý pátek ožije farma dětmi, které celé dopoledne místo ve škole tráví čas a své studium.

Jaké jsou naše pátky na farmě? Téměř každý pátek pracujeme a studujeme v Lebedovském mlýně. My, děti 4.a 5.ročníku zde zažijeme všechna roční období. Poznáváme život na jaře, kdy se příroda probouzí a farma ožívá narozením prvních mláďat. S paní Janou se učíme, jak se má osázet skleník a záhony, aby rostliny spolu co nejlépe rostly a daly úrodu, co se sadí ze semínek a co ze sazenic. V létě pozorujeme, že tráva a plevel jsou našimi největšími soupeři v tom, co poroste lépe, zda plevel nebo užitečné rostliny a že plevelení je sice činnost málo záživná, ale důležitá. Díky tomu poznáváme, že ne každá činnost je zábavná, ale udělat se musí, abychom měli plody rostlin, které rádi jíme nebo k životu potřebujeme. Děvčatům z farmy se snažíme pomoci s prací kolem koní, krav a jiných hospodářskch zvířat a pozorujeme, jak se z mláďat stávají téměř dospělá zvířata. Na podzim pozorujeme, jak nám příroda dává své poslední plody jablek, hrušek, švestek a jiných a vše se pomalu zazimovává, aby si příroda odpočinula a nabrala sílu na další jaro. Pro práci kolem zvířat to ale neplatí, ta je stále stejná v každém ročním období. V zimě na farmu jezdíme také a když se příliš nedá studovat venku, studujeme uvnitř. Učíme se floristice, tvoříme a vyrábíme na advent i Velikonoce. Poznáváme, jak se zpracovává mléko, co vše z nej lze vyrobit a že cesta mléka od jeho dojení až po výrobek k jídlu není úplně snadná a především je hodně pracná. Vše, co se na farmě naučíme a co zažijeme si zaznamenáváme do farmářských deníků. A to jsou naše pátky…

Moc děkujeme Galatíkovým a všem z farmy, že můžeme studovat zážitkem a prožitkem, že si nás vzali pod svá křídla a víme, že nám s láskou a odvahou dávají svůj čas a své vědomosti a předávají je nám, dětem. Máme Lebedovský mlýn moc rádi Montessori ZŠ Oskol Kroměříž.